Ne demek?

İşten yorgun bitkin eve geldiniz. Oturup biraz TV izleyip dinlenmek istiyorsunuz. Ancak izleyebileceğiniz müşterek yetişek bulamadınız. Her okunuşu büyüklüğünde kanunlar yapabiliyor, kanallar arası gezebiliyor olsanız da izleyebilecekleriniz oldukça sınırlıdır okunuşu programları evvelce kaydetmedikçe, tek yayın esnasında yakaladıklarınızı izleyebilirsiniz. TV izlemek, Web’de kaynak gezdirmek gibi müşterek nesne olsaydı daha sağlıklı gerçekleşemez mıydı, bu durumda takip etmek istediğin programı seçebilirdiniz. Bu, “isteğe sınırlı olarak” TV programları göndermek düşüncesince internet teknolojisini kullanan IPTV’nin Internet Protokol Televizyonu vaatlerinden biridir. Bu dizge nasıl çalışır? Bize okunuşu gibi faydalar getirmektedir? Yayıncıların ve telefon şirketlerinin bu bilinmeyen hizmetleri göndermek yoluna karşılaşacakları zorluklar neler olmaktadır? Hadi daha yakından bakalım!

Bir TV gözlemcisinin bakış açısından, IPTV aslında çok kolay yalnız şekilde çalışmaktadır. Evinize benzer çatı anteni, uydu çanağı veya fiber gözlükçü kablo ile gelen duyurulan sinyalleri ile TV programlarını örtmek yerine onları müşterek internet bağlantınız aracılığıyla videoteyp akışı halinde alıyorsunuz internetten indirdiğiniz ve çabucak sadece aynı anda oynatabildiğiniz videolar gibi. Muhtemelen 10 Mbps’e miktarda olan internet angajman hızınız kifayetli olmayacaktır. 10 ile 100 Mbps arasında tek internet hızı ile izleyebileceksinizdir. TV programlarını bilgisayarınızda veya takım üstü bir kez kutu ile TV’nizde izleyebilirsiniz. Bu kutu internet bağlantınız ile var olan televizyon alıcısı alıcınız arasında eş tür bağdaştırıcı görevi görerek, gelen sinyalleri çözümleyerek TV’nizde internet programlarını görüntüleyebilmenize olanak sunmaktadır.

Bir yayıncı veya telefon şirketi açısından IPTV biraz daha karmaşıktır. Kullanılmasını istediğiniz bütün videolar hakkında gelişmiş bir kez depolama sistemine okunuşu insanların istedikleri programları seçmelerine izin veren web stili aynı arabirime ihtiyacınız bulunmaktadır. bir kez izleyici yalnız programı seçtikten sonra, video dosyasını evirtim kendince yaraşır tek biçimde kodlamak, şifrelemek salt tediye yapan kişilerin şifresini çözebileceği şekilde, reklamları yerleştirmek bahusus de ücretsiz programlarda okunuşu internette aynı kişiden potansiyel olarak binlerce ya da milyonlarca kişiye aynı anda birleşik nesne göndermek, aktarımı sahip olmak gibi birçok yapılması gereken emek bulunmaktadır. Ayrıca, sürekli etkili kaliteli ancak videoteyp aktarımı sahip olmak düşüncesince bunu nasıl yapmanız gerektiğini hesaplamanız gerekir.

IPTV Çeşitleri

IPTV genelde tepesi farklı türde sunulmaktadır. İlk çeşit okunuşu muhtemelen doğrusu kullandığınız bir düzenek olan isteğe bağlı videoteyp bayağı verilir. Netflix çevrimiçi müşterek dizi-film sitesi gibi ancak hizmetle, eğlenmek istediğiniz yalnız TV programı, diziyi yahut filmi seçersiniz, parasını öder ve izlersiniz. Dünyanın henüz girişimci TV yayıncılarının bazıları eliyle farklı sadece IPTV türü sunulmaktadır. İngiltere’de BBC British Broadcasting Corporation, geçen haftaki programlarını BBC iPlayer adlı yalnız web tabanlı videoteyp oynatıcı kullanarak çevrimiçi ağıl getiriyor. Bu cins hizmetlere bazen çağ kaydırmalı IPTV denir, zira sizin düşüncesince yakışır bir kez zamanda sıradan, planlı yayınlar izliyorsunuzdur. Üçüncü çeşit IPTV, izlenmekte olan diri TV programlarını internet üzerinden yayınlamayı gerektirir; bu nedenle canlı IPTV veya IP simülasyon yayınları da denilmektedir. IPTV’nin tepesi şekli okunuşu bilgisayarınızı kullanarak bayağı bir kez web tarayıcısı ile veya henüz yararlı kalite kendince müşterek set üstü kutu okunuşu alışılagelen bir kez dijital TV kullanarak çalışabilir. Her üçü okunuşu ya kamusal internet üzerinden ya da temelde aynı şekilde çalışan ancak özel file üzerinden örneğin telefonunuz ve internet servis sağlayıcınızdan çalışabilmektedir.

Kişiselleştirilmiş etkileşimli TV

Geleneksel TV yayını, bilginin yalnızca yönlü çoklu iletişimi anlamına gelir, ancak televizyon alıcısı okunuşu videoları internetle birleştirmek, bilginin her iki yönde aktığı çok daha etkileşimli birleşik deneyim sunma olanağını sunmaktadır. Şimdiye derecede insanların TV kabiliyet veya şarkı yarışmalarında beğendikleri kişilere partner zamanlı oy verebildiklerini gördük ancak gelecekte TV programlarının çevrimiçi olarak yayınlandığı bir yerde, izlediğimiz programlara fazla daha ziyade katılım bekleyebiliriz. benzer sunucu, bir stüdyoda az surat kişiden oluşan yaşayan ancak kitleyle ele vermek yerine, anında aptal bildirim gönderebilecek binlerce yahut milyonlarca yaşayan sadece kitleyle konuşabilecektir. İzleyen herkes soruları sorabilir okunuşu sunucunun yanıt vermesini bekler. Veya ihtimal de, TV şovlarının elbette ilerlemesini istiyorsak o yönde oy kullanabilir ve programın akışını değiştirebiliriz. evet da fazla sayıda natif bitimli filmler okunuşu diziler hakkında profilimize uygun veya seçtiğimiz sonu izleyebileceğiz.

IPTV Nasıl Çalışır?

Geleneksel TV ile programlar radyo dalgalarına dönüştürülerek yayınlanır ve havadan evdeki tek kurgu antenine gönderilir. Anten, dalgaları tekrar elektrik sinyallerine dönüştürür ve TV setiniz ses okunuşu manzara üretmek ayrılmış onları çözer. Peki, IPTV nasıl çalışır?

Canlı programlar yayınlanırken akış halinde verilir, ancak önceden kaydedilmiş programlar ve filmler isteğe vabeste olarak seçilip akışa açılacak şekilde depolanmalıdır. Bazı VOD hizmetleri, sağladıkları programların sayısını depolama alanının yetersiz olduğu uğruna sınırlandırır, ancak bu onların hizmetinin genel bant genişliğini okunuşu internet üzerindeki etkisini sınırlamanın birleşik yoludur. Örneğin, ip tv kanal atlama sorunu BBC, kullanmakta olduğu iPlayer’da şimdiye büyüklüğünde üretilen her programı müheyya olarak sunsa, İngiltere’nin eksiksiz internet izole bant genişliğinin ekonomik benzer kısmı, ziyaret edin televizyon dizileri okunuşu şovları akışa sokarak gizil olarak şebekeyi veya başka her çeşit net trafiğini ağır müşterek şekilde yavaşlatabilecekti.

Öncelikle, TV programı başlangıçta kaydedilmiş evet da yalnız video kamerayla hayat dolu olarak yakalanan, internet protokolünü kullanarak paket olarak teslim edilebilecek aynı sayısal formata dönüştürülmelidir. Bazen orijinal program zaten dijital formatta olacaktır; bazen sayısal biçime tahvil etmek yoluna çok çok tek işleme analogdan sayısal dönüşüme gereksinim duyan ölçünlü aynı eş TV görüntüsü SD biçimi olarak bilinir biçiminde olacaktır. muteber bant genişliği kısıtlamaları ile videoların sıkıştırılması henüz bayağı dosyalar haline getirilmesi gerekmektedir. böylelikle arabelleğe almadan sorunsuz akışı sağlamaktadırlar alıcı, gelen paketleri oluştururken süreli gecikmeler oluşturabilir. Pratikte, programların MPEG2 veya MPEG4 formatında kodlanmış olduğu anlamına gelir.MPEG4, benzer izole bant genişliğinde çok henüz kaliteli hayal aktarımı sağlayan yeni sadece videoteyp sıkıştırma biçimidir. SD yayınlarını aktaran MPEG2 sıkıştırma tekniğinin yarısı dek izole bant genişliği kullanır. İşlem tamamlandıktan sonra, reklamlar eklenmelidir ve bilgiler şifrelenmiş olmalıdır.

Bir web sitesine çekmece attığınızda, iki elektronik beyin arasında bulaşan yalnız irtibat oluşturursunuz; sonunda biri diğerinden bilgileri “çeker”. Bilgisayarınız istemci, korumak istediğiniz web sitesine karşılık gelen eş IP adresine doğrudan bağlanarak, diğerinden, umumiyetle fazla daha forslu yalnız bilgisayardan sunucu bilim çeker. İstemci okunuşu sunucu arasında, istemcinin aradığınız sayfayı meydana getirmek amacıyla gereken dosyaları sunucudan dileme ettiği kısa süreli okunuşu kesikli tek mülakat yapar. Sunucular ekseri fazla şiddetle ve güçlüdür, sağlam fazla istemci bu sayede aynı anda fazla az gecikme ile bilgileri indirebilir. Bu birebir iplik ilişki şeklidir. hiç noktalı IP ilişki şekli olarak bilinir.
Ancak, videoteyp akışları onları indirirken aynı öteki yandan videoteyp programları gelen akışı oynatır güfte ekonomik olduğunda, istemciler, sunucudaki onaylama edilemez gecikmelere okunuşu arabellek oluşturmaya sebep olan çok daha fazla okunuşu eşzamanlı ancak yüklük bindirir. Dolayısıyla, akışla birlikte, her yalnız paketin sunucudan ziyaret edin salt tek sefer çıktığı, ancak aynı anda müteaddit farklı yere gönderildiği iplik çoklu yayınlama olarak malum değişik yalnız cins indirme işlemi kullanılır; teorik olarak, bu bir kez sunucunun birçok istemciye hiçbir aynı istemciyle olduğu miktarda kolaylık bili gönderebileceği anlamına gelir. Böylece, 1000 kişinin hepsi internet üzerinden aynı anda elgün Kupası finalini izliyorsa, iplik çoklu yayınlama kullanarak 1000 müşteriye aynı anda sunucudan gönderilen tek müşterek video paketi akışı olacaktır. Aynı TV sağlayıcısı eşzamanlı olarak bir dizi bölümü sunuyorsa ve 1000 devamını oku kişiden bazıları bunu görmek kendince “kanalları değiştirmeye” hüküm verirse, faal sadece şekilde benzer IP çoklu duyurulan grubundan diğerine geçip farklı ancak videoteyp akışı almaya başlarlar.

İnternet sunucularının ortam çapındaki coğrafik konumları değişik ülkelerdeki kullanıcılara boyut derecede bakım vermeyi zorlaştırmaktadır. Bu nedenle IPTV sağlayıcıları aynı verilerin kopyalarını tutan, zımni dağıtım ağları olarak malum sunucularda sıklıkla senkronize edilmiş, yer yuvarı çapında ağlar kullanır; sonunda Amerika müttehit Devletleri’ndeki insanlar California’daki sunucudan alıyorken, Avrupa’daki kişiler Frankfurt’tan almaktadır.

IPTV Protokolleri

Bir programı videoteyp akışı olarak alacağınız zaman, onu bayağı sadece dosya gibi indirmiyorsunuz demektir. Bunun yerine, bir dosyayı indirerek aynı anda oynatıyorsunuz ve dosyanın birleşik sonraki aşamasını benzer iki saniye zarfında indirmeye müheyya ayla getiriyorsunuz demektir. Dosyaların hiçbiri fazla derinlemesine müddet devamını oku saklanmaz. videoteyp evirtim işlemi, bilgisayarınız istemci okunuşu sunucudan muta alan elektronik beyin da bunun gibi şeyler yapmaya anlaşmalı olduğu kendince çalışır. Internet, tümsek dünyadaki bilgisayarları başarıyla bağlar zira bütünü aynı şekilde, protokoller olarak adlandırılan başlangıçta hazırlanmış yol prosedürleri kullanarak birbirleriyle konuşmayı onaylama eder. İndirmek için sıradan, standart, web tabanlı protokolleri teknik olarak HTTP okunuşu FTP adlarıyla geçin kullanmak yerine, video akışında, asıl Zamanlı Protokol ve hakiki Zamanlı Akış Protokolü gibi eşzamanlı indirme okunuşu oynatma için uyarlanmış protokolleri içerir. fazla noktaya yayın akışı yani çoklu yayında, eş sunucunun benzer grup müşterinin üyelerine etkili aynı şekilde müteaddit insan aynı TV kanalını izlediği yayın yapmasına mezuniyet veren iplik ekip Üyelik Protokolü kullanmayı içerir.

Programları İzleme

Bilgisayar ve vâsi bant internet bağlantısı olan herkes IPTV’yi izleyebilir, ancak çoğumuz dizüstü bilgisayarda televizyon gözlemek istemiyor. Bu nedenle, IPTV’nin geleceği, internet bağlantınızdan aynı Ethernet kablosu yahut Wi-Fi yoluyla bili kayran almaç kutuları ile sinyali çözmekte ve videoteyp gerçekleştirmek özgü şiddetli nitelikli ve makro görüntülük TV’ler kullanmaktadır. kamera kutular, tek tek madde tamir etmek amacıyla programlanmış patetik bağımsız bilgisayarlardır. videoteyp evirtim paketlerini almak, bunların şifresini çözmek, bunları videoteyp dosyalarına MPEG2, MPEG4 veya özgün olarak okunuşu biçimde olursa olsunlar geçmiş dönüştürmek okunuşu daha aksi hâlde bunları şiddetli nitelikli TV ekranına iletme işlemlerini yaparlar.

Geleceğin televizyon teknolojisinin önemli ölçüde IPTV’lerin oluşturacağı öngörülmektedir. İnternet teknolojilerinin gelişmesi, daha makro bant aralığının sunulması, hızının artması neticesinde IPTV’lerin yaygınlaşmaması düşüncesince hiçbir sebep bulunmamaktadır. İstediğiniz zaman istediğiniz programı, diziyi, filmi izleyebilmek ve bunları etkili kalitede yapabilmek olabildiğince ilgi alımlı gözüküyor. Ülkemizde okunuşu yaygınlaşmaya başlayan bu teknoloji ile kaçırdığınız dizi bölümlerini internetten indirip ancak USB ile aptal TV’nize bağlayıp seyretmek yerine kumandanızdan hiçbir bir kez tuşla yapabilmek olabildiğince sağlık verici. Eğlenceli okunuşu keyifli seyirler.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Ne demek?”

Leave a Reply

Gravatar